Ekonomické čakanie

Autor: Matej Lorko | 26.4.2011 o 13:05 | Karma článku: 6,65 | Prečítané:  1293x

Niekedy mám pocit, že vysoká škola mi mierne zdeformovala pohľad na svet. Koľko ste ochotní zaplatiť za prvý párok v rožku? A za druhý? Iste menej, ako za ten prvý. Už totiž neposkytne taký úžitok, ako ten prvý. Teória? Nemyslím si. Nikto ma nemusel učiť myslieť ekonomicky. Naučili ma len uvedomovať si moje každodenné správanie. Vidieť sa ním porovnávanie ceny a úžitku.

Niekedy je to vcelku jednoduché. Párok v rohlíku stojí 15 korún a môj žalúdok by za neho dal aj stovku. Kúpim. Zjem. Za štvrtý párok vo štvrtom rohlíku by môj žalúdok už 15 korún nedal. Ani 10. Tri stačili. Nekúpim. Nezjem.

Niekedy sa myslieť ekonomicky vypláca. Ale ako ekonomicky čakať? Koľko stojí moja hodina čakania? A deň? A koľko získam tým, že si počkám? Každý deň čakám na električku. Ako dlho je rozumné čakať na električku? Chvíľku som o tom v tej električke premýšlal. Ak ma električka vezie 20 minút na miesto, kam sa dostanem za hodinu pešo, znamená to, že na električku nemá zmysel čakať viac než 40 minút? Asi áno.

Niekedy je to ale s takým čakaním trochu zložitejšie. Hlavne vtedy, keď človek nevie na čo a prečo vlastne čaká. A ako dlho bude čakať. Neistota býva krutá. Som presvedčený o tom, že človek ľahšie znesie, keď mu sestrička ráno u lekára oznámi, že bude čakať štyri hodiny, ako keď neoznámi nič a človek čaká tri.

Niekedy som zvykol na veci čakať. A strašne ma to znervózňovalo. Teraz už nečakám. Pochopil som, že cena môjho času vynaloženého na čakanie je väčšinou v rozpore s tým zriedkavým úžitkom, ktorý sa prestredníctvom čakania dostaví.

Niekedy ale čakám rád. Sekundy. Možno ani to nie. Sekundu. Pol sekundy. Poviem "Ahoj, ja som Maťo" a čakám, čo sa bude diať. Adrenalínové dobrodužstvo každého muža. A pritom ide iba o čakanie. Ale zato nenormálne ekonomické. Veď cenou je pol sekundy a konečný úžitok môže byť takmer nevyčísliteľný.

Niekedy sa asi treba správať ekonomicky. Nečakať s čakaním. Ale netreba to s tým preháňať. Aj ja som čakal na niektoré pol sekundy niekoľko rokov. A niekedy sa to oplatilo. A možno si aj sedmokrásky musia počkať na to, až raz zavoňajú...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?