Veľmi krátka úvaha o dokonalosti

Autor: Matej Lorko | 30.6.2015 o 20:46 | (upravené 1.7.2015 o 9:02) Karma článku: 4,45 | Prečítané:  785x

Sú ľudia, chvíle a vety, ktoré zanechávajú výraznejšiu stopu ako čokoľvek iné. Toto je príbeh o tej mojej.

Tú česť som mal už dávno. Prešlo mnoho rokov, vlak môjho života ide ďalej, niekedy idem plnou rýchlosťou a inokedy si potrebujem oddýchnuť. Ľudia nastupujú a vystupujú, len niektorí to so mnou ťahajú až do úplného vyčerpania. Tí sú mojim chlebom a mojimi hrami. Odrážajú Slnko a dodávajú môjmu malému svetu farby.

Jeden takýto človek, jedna chvíľa a jedna veta vtedy dávno navždy ovplyvnili môj život.
Často na tých osudových pár slov zabúdam, ale keď sa dostanem na križovatku, zastavím a nerozhodne sa dívam na výhybku, vždy sa zázračne objavia. V tej chvíli viem, že život mi už cestu vybral. Presne takú, akú si zaslúžim.

Ak chceš dokonalú ženu, musíš sa najprv stať dokonalým mužom.

Možno to mala byť iba nevinná poznámka a možno som mal na ňu dávno zabudnúť. Ale to by bola chyba. Hybné sily sveta snáď nemohli dostať trefnejší popis. Vlastne to ani nie je nutné nazývať svetom. Boh, karma či niečo ďalšie poslúžia tiež výborne. 

Pochopil som, že Boh (či svet) nie je hlúpy a každému chlapovi dá šancu, aby stretol svoju dokonalú ženu. Ale pozor. Dokonalú pre neho. Takú, aká sa k nemu hodí, akú si zaslúži. Myslím si, že je veľmi dôležité nestratiť vieru a byť dostatočne trpezlivým, nepúšťať sa do vzťahu s niekým, kto nie je dokonalý, neodsúdiť sa k neúspechu. A zároveň sa tak nesnažiť so svetom vybabrať. Lebo Boha ani seba človek neoklame.

Nie je to však iba výrok o spravodlivosti sveta, o snahe a ocenení, o vine a treste. Ak svet nie je statický, ak je jedinou konštantou zmena, potom v sebe nesie aj obrovské posolstvo o nádeji. Že nič nie je stratené a každý most, aj spálený sa dá postaviť či obnoviť. A že hoci zázraky sa nedejú na počkanie, nikdy nie je neskoro.

Nájsť dokonalú ženu je iste krásne, ale toto posolstvo nie je len o ženách. Stať sa dobrým, dokonalým človekom je pre mňa otázkou životného postoja. Pochopiť sám seba, svoje túžby, sny ale aj odhaliť svoje nedostatky. A potom na sebe každý deň pracovať, urobiť niečo dobré pre svojho ducha, svoje telo a pre svoje okolie a tak sa postupne približovať k tej dokonalej verzii vlastného ja. A zároveň aj k svojej dokonalej žene a svojmu dokonalému životu. Niekedy to bolí, ale stojí to za to.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?